Приложение: MegaSquirt 2 е самостоятелен контролер (stand alone), проектиран за следене и коригиране на работата на двигателя на автомобила, посредством управление на инжекторите, предварението на запалването, корекция на оборотите при празен ход. Контролерът определя времето на впръскване на гориво, съобразно режима на работа на двигателя, от следните параметри: - Температура на входящия въздух в двигателя; Устройството може да замества оригиналното ECU на автомобила. Има възможност да отчита оборотите посредством индуктивен датчик, датчик на Хол или KL1 и работи в интервала от 800 до 16000 об./мин. Работи както с четиритактови, така и с двутактови двигатели, което го прави подходящо за тунинг на автомобили, джетове, мотоциклети и др. Базова цена за празен MSII с ДДС: 760 лв. Какви са възможностите на Megasquirt II и какви са екстрите на MegaSquirt eXtra
Официален сайт,Описание на MegaSquirt: Какво направихме ние?
|
|
Възможности на Megasquirt II 1. Запалване - карта за аванс контрол с размерност 12х12; Възможности на Megasquirt II eXtra Горивна карта с размерност 16х16. Входове:
Изходи:
MSII е предвиден да ползва оригинално вградените датчици за двигателя, т. е. не се налага изработване и монтаж на нови кодови шайби и датчици! Ако се изисква смяна на датчиците, в цената на ECU не влизат новите датчици, включително EGT сензор (датчик за температура на изгорелите газове)! |
Защо и при нас ?
В края на 2005 г. един приятел ни донесе за първи път MegaSquirt, закупен на части от Bowling & Grippo от Щатите. След като направихме първата бройка и той я монтира, даде пълни адмирации към самото устройство и каза, че му е изключително приятно да работи с него. След това беше поръчал направо 4 комплекта. Оказа се, че за да успее да ги монтира, трябваше да се направят някои промени в хардуера. Като начало – контролерите трябваше да работят не със сигнал от KL. 1 на бобината, а от датчика на ХОЛ и същевременно трябваше да се управлява и аванса от контролния блок, това нещо беше възможно след излизането на версия MSII, също на Bowling & Grippo.
След което се появиха и други версии на MegaSquirt, а отворения код позволява на хората да се намесят в разработването на тази система. Какво направихме ние? Понеже намерихме доста неща, които не съответстват на оборудването за повечето автомобили, в които ще се вграждат (в родните условия), решихме да преобразим контролера, така че да е удобен и финансово лек за монтаж.
- Входен буфер
- Вграден комутатор
- Кутия за лесен монтаж
- Инжекторни драйвери
- Сигурна еднослойна платка
- MAP датчици Вграденият MAP за барометрична корекция е изключително важен в случаите, когато автомобилът ще ходи на състезания, например на планина или море. Поради тази причина това не се предлага стандартно, защото в повечето случаи особеностите на релефа в България не предизвикват такива огромни атмосферни разлики. Затова се поставя единствено по желание на клиента. Другата интересна платформа, която може да се ползва върху тази основа е MS I – EXTRA. Тя също е на Bowling & Grippo. Това е платформа, която може да се ползва и върху дъното на MS II. Необходимо е само свързването на няколко кабела към буксата, която е за свързване към двигателя, поставяне на чип за MS I – EXTRA. Когато тзаи платформа се използва, трябва да се знае, че тя работи не само с датчика на Хол или магнитния датчик, който е за всеки цилиндър, а може да работи и с тригерни колела под формата на 60 без 2 зъба, които са на маховика. Също така има възможност да се използва и синхронизиращ датчик за първи цилиндър. Доста успешно работи и с 36 без 1 зъба, което изключително много освобождава работата на всеки един тунер. Колкото и да е добър самият контролер и колкото и да е отворен, се оказва че той се нуждае от някои важни доработки, за да успее да бъде внедрен в тази или онази кола, например 6 цилиндрово BMW или 4 цилиндрово AUDI. Налагат се промени, както за различните видове комутатори, така и за това дали примерно ще бъде с 4 бобини или с 2 бобини или с 1 бобина и дистрибутор. Също така не е ясно с какъв MAP ще трябва да бъде, т. е. хората, които искат да закупят такъв контролер трябва предварително да го заявят, за да има максимална точност вградения MAP, който например е 115kPa, 250 kPa или 300kPa, и вече за доста по-опитните тунери, които понякога имат изисквания дори за 500kPa датчик за налягане. Това е важно поради факта, че ако турбото не надхвърля повече от 0,8 Bar (180kPa), датчик 400kPa ще се ползва само в част от обхвата и ще е неточен за този двигател.
Стандартно, когато се включи контролера, се виждат като живи данни от него около 94 до 96 kPa, атмосферното налягане. След като двигателят заработи, на екрана се вижда между 40 до 45 kPa налягане, т. е. в този момент, на празен ход, в смукателните колектори има вакуум. Когато двигателя е под товар, се виждат вече стойности над 100 kPa, особено когато има и турбина, се вижда вече и налягането на турбината.
Как да получим необходимия MAP датчик? Единия начин е поръчка, другият - изработка. Как могат да се изработят въпросните MAP сензори, които споменахме по-горе? В нашите версии те са реализирани с операционни усилватели на Microchip, които са с 5V захранване (Фиг. 1). Така или иначе самата схема разпознава от 0 до 5V, т. е. 0V отговарят на 0 kPa, a 5V се разпознават като горната граница на използвания MAP. Например със SPD 030G може да бъде реализиран MAP сензор, който да е в рамките от 0 до 300kPa, което означава, че може да направите от 0 до 200 или до 250kPa с калибрация на въпросния операционен усилвател. Това е лесно постижимо с помпа и манометър.
В раздел схемотехника са описани 3 различни варианта, като с такъв операционен усилвател могат да се направят такива MAP сензори, като говорим за трите стандарни – 115 kPa, 300 kPa и 400 kPa датчик. Има се предвид стандарта, описан на официалния сайт на Bowling & Grippo. А също така и повечето произвеждани двигатели ползват датчици в този обхват.
Барометрична корекция Другите неща, които различните тунери е добре да заявяват предварително, е това, с каква система за празен ход ще бъде двигателят, който ще конвертират, защото съществуват най-различни възможности. Ако например се ползва стъпков мотор, тогава трябва да бъде вграден и опроводен чипът за управление на стъпковия мотор. Ясно е, че през самата букса от 37 пина е буквално невъзможно да се изведат всички възможни екстри които платформата предоствя като възможности, така че най-добрият вариант е предварително да бъдат определени параметрите на самия контролер и след това той се изгражда по съответната заявка. В никакъв случай не трябва да пренебрегваме удобството, че купувайки това нещо от хората, които са го произвели, същите те дават и определена гаранция за контролера, така че ако се случи нещо с него, да има кой да реагира адекватно – както в гаранционния срок, така и извън него. В практиката се оказва, че доста колеги, поради грешка или невнимание, а може би поради преумора, се случва така че контролерът изгаря още при подаване на контакт, от грешно свързване. Много е неприятно, ако продуктът, който се монтира като електроника за управление на двигателя, е закупен от Германия, Италия или Щатите, поради простата причина, че връщането му обратно при производителя или търговеца отнема време, което значи забавяне на реализацията на проекта, т. е. автомобилът е готов, има двигател, железата са хубави, да обаче, виждаш ли, електрониката изгоря! Както казват хората : времето е пари! Когато нещата са направени тук и всичко е в рамките на една малка държава, времето за реакция е много бързо – в рамките на ден-два, което е един изключителен плюс за това изделие и то да може да стане един хубав продукт. Има някои пропуски в готовите китове, върху които можем да наблегнем. Това е, че на reset пиновете на контролерите, е пропуснато да бъдат монтирани кондензатори и обратни диоди, които премахват възможността от т. нар. префлашване на процесорите или самосиндикалното изтриване на паметта, на това, което вече е реализирано и записано. Във версиите, които предлагаме, това нещо е предвидено и просто няма възможност то да се случи. Всъщност тези пропуски видяхме в пристигналите като китове комплекти и след което отстранихме. Първите комплекти понякога самосиндикално си изтриваха паметта. Въпросните промени могат да бъдат видени в раздел MegaSquirt схемотехника. Там са описани промените, които са направени, както се казва, на пътя. За всеки един, който е закупил или по някакъв начин от някъде се е сдобил с такава машинка и тези компоненти просто не са поставени в неговия комплект, е хубаво да провери дали нещата са така или не.
Важна препоръка е, когато се ползва вътрешен комутатор, кабелът, който отива до бобината (или до бобините, ако са две), средното жило на кабела трябва да може да провежда съвсем спокойно 6А заряден ток за бобините. Това е изключително важно условие, защото бобината, на края на периода за зареждане, консумира някъде към 6 до 7А.
|